Impregnowanie kamienia naturalnego

impregnowanie kamienia naturalnego

Impregnowanie kamienia naturalnego to zabieg polecany w stosunku do większości powierzchni wykonanych z piaskowca, marmuru, trawertynu, a nierzadko także granitu, który powszechnie uważa się za jeden z najtrwalszych i najbardziej odpornych kamieni naturalnych. W zależności od gatunku kamienia, impregnacja ma na celu jego zabezpieczenie przed wilgocią, zanieczyszczeniami lub nadmiernym ścieraniem się, a także oddziaływaniem kwasów oraz środków czyszczących zawierających chlor. Impregnacji poddaje się wyroby kamienne użytkowane wewnątrz i na zewnątrz. I choć zabieg ten jest nieodzowny dla trwałości wielu powierzchni, nie wszyscy producenci blatów, podłóg czy schodów z kamienia naturalnego go wykonują. W konsekwencji, nieświadomi klienci użytkują niezaimpregnowane powierzchnie w taki sposób, jakby zostały one uprzednio zabezpieczone, co prowadzi do szybszej degradacji kamienia oraz nieestetycznych i bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Dlaczego jeszcze warto impregnować powierzchnie kamienne?

Zabezpieczenie powierzchni kamiennych to podstawowy powód, dla którego impregnujemy kamień naturalny, ale nie jedyna korzyść płynąca z omawianego zabiegu. Impregnując kamień naturalny wpływamy na spektrum jego możliwych aplikacji oraz walory estetyczne wyrobu gotowego. Dzięki stosowaniu impregnatów możemy uzyskać jeszcze głębszy i bardziej żywy kolor, a także pożądany w wielu aranżacjach efekt mokrego kamienia. Decydując się na samodzielną impregnację powierzchni kamiennych warto zwrócić uwagę na to, żeby po impregnacji kamień nie stracił swoich właściwości chemicznych, gdyż to może wpłynąć na jego trwałość i odporność na oddziaływanie określonych, dotychczas obojętnych substancji. Żeby uniknąć ryzyka związanego z zaburzeniem właściwości chemicznych kamienia należy korzystać wyłącznie z impregnatów ze sprawdzonego źródła. Poza tym należy zwrócić uwagę na przeznaczenie preparatu. Producenci impregnatów na ogół w sposób czytelny definiują przeznaczenie swoich środków określając gatunki kamienia, na jakich mogą być one bezpiecznie stosowane.

cellTel. komórkowy:  601 504 300    e-mail-2-icon email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.