Czy każdą posadzkę można odnowić?

Ze względu na specyfikę użytkowania systemy podłogowe są szczególnie narażone na uszkodzenia i zużywanie się. Dotyczy to zarówno podłóg w obiektach mieszkalnych, jak i posadzek w przestrzeniach użytkowych, komercyjnych i przemysłowych. Zdegradowane posadzki mają niekorzystny wpływ na estetykę pomieszczeń, jednocześnie stanowiąc zagrożenie dla ich użytkowników. Dotyczy to w szczególności posadzek przemysłowych, które – jeśli zaczną się w nich pojawiać ubytki – mogą stać się przyczyną groźnych sytuacji oraz wypadków w miejscu pracy. Co zrobić, kiedy podłogi utracą dawny blask? Czy można im go jakoś przywrócić bez konieczności wylewania nowej posadzki?

Renowacja i regeneracja podłóg twardych

Jedną z wielu zalet podłóg twardych wykonanych z kamienia naturalnego, lastryko czy betonu jest możliwość ich renowacji. W zależności do stopnia zużycia podłogi renowacja posadzki może obejmować szereg zróżnicowanych działań. Wszystko zaczyna się do gruntownego czyszczenia, chyba że system podłogowy jest na tyle zdegradowany, że od razu przechodzi się do jego szlifowania. Dotyczy to przede wszystkim podłóg wyraźnie startych, porysowanych lub z widocznymi dla oka ubytkami. Szlifując podłogi kamienne, lastryko, a także posadzki przemysłowe możemy przywrócić powierzchni gładkość, jednocześnie usuwając nagromadzone na niej zanieczyszczenia, także te wynikające z pozostałości materiałów budowlanych.

Po wyszlifowaniu posadzka jest gładka, ale i matowa. Matowa podłoga kamienna nie prezentuje się najlepiej, dlatego kolejnym krokiem jest jej polerowanie. W praktyce poleruje się praktycznie wszystkie podłogi twarde, które uprzednio zostały wyszlifowane. Polerowanie dotyczy zatem nie tylko podłóg z marmuru, trawertynu czy granitu, ale również systemów podłogowych z lastryko czy posadzek przemysłowych z betonu. Polerowana podłoga odzyskuje dawną świetność – jest gładka, błyszczy się, a poprzez ograniczenie porowatości powierzchni w mniejszym stopniu absorbuje zanieczyszczenia, co przekłada się na łatwość utrzymania jej w czystości.

Zabieg regeneracji bardzo często wieńczy impregnacja. Impregnacja podłóg ma za zadanie ograniczenie ich nasiąkliwości i podatności na zanieczyszczenia. Dodatkowo impregnat ma działanie stabilizujące. Zaimpregnowana podłoga jest twarda i znacznie wolniej się ściera.

cellTel. komórkowy:  601 504 300    e-mail-2-icon email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.